Tanıtım Yazıları

Defter Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Hepimiz biliyoruz ki kağıtlar ağaçlardan üretilirler. Bir defter oluşurken ağacın yetiştirilmesiyle satın alınması arasında birçok aşamadan geçer. Doğal olarak da bu aşamalar defter fiyatlarının belirlenmesinde bir etken olur. Her defterin kendine göre bir tasarımı, bir cilt özelliği, baskı türü, bir hamur kalitesi, ebatları ve gramajları vardır. Bunların dışında defter fiyatları belirlenirken defterin rengi ve kapağın tasarımındaki çizimlerine kadar her şey fiyatların belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Bunları düşündüğümüz zaman Bazen Defter’in diğer defter üreticilerine göre daha kaliteli ve daha uygun fiyatla defter hazırladığı ortaya çıkıyor. Şimdi defter fiyatlarının belirlenmesi konusunu detaylı bir şekilde ele alalım.

Defter Fiyatlarını Etkileyen Nedenler Nelerdir?

Kâğıt Kalitesine Göre Defter Fiyatları

Defter fiyatları öncelikle kâğıt kalitesine göre belirlenir. Örneğin: Birinci sınıf hamur kâğıt, ikinci sınıf hamur kâğıt, üçüncü sınıf hamur kâğıt ve ayrıca kuşe, selefon, Amerikan Bristol, tuale, aydınger, tintoretto Gesso ve Kraft gibi kâğıt türleri vardır. Her biri farklı işlerde kullanılır. Bu kâğıt türlerinin kimi defter yapraklarını oluştururken kimi de defter kapağının oluşumunda kimi ise fotoğraf baskılar gibi farklı amaçlar için tercih edilir.

Birinci sınıf bir hamurdan yapılan bir defter ile üçüncü sınıf kâğıttan yapılan bir defter arasında büyük kalite farkı vardır. Birinci sınıf kâğıt içerisinde bulunan selüloz miktarının daha çok ve odun miktarının daha az olması sebebiyle saman olarak da adlandırılan üçüncü sınıf kâğıttan daha kalitelidir. Saman kağıtların maliyetleri daha düşüktür, birinci sınıf hamurun maliyeti ise daha yüksektir. Saman kağıtlarda dolma kalem ile yazı yazılması halinde mürekkep defterde yayılma yapabilir. Bu sebeple kuşe kağıtlar parlaklıklarına ve mürekkebi emmesine göre de kendi aralarında ayrılır. Örneğin bazı kuşe kağıtlar ışıkta parlarken bazıları daha mattır.

Amerikan Bristol kâğıt ve Kraft kâğıt çoğunlukla tasarım defter ya da kitap kapaklarında kullanılır. Amerikan Bristol kâğıt ağır ve kalın bir kâğıt türü olurken ve Kraft kâğıt genellikle tasarım defterlerde vintage etkisi yaratmak için kullanılır. Tüm bu kalite farkları da doğal olarak defter fiyatlarına yansır. Bazen Defter ise defter kağıtlarını kullanırken en kaliteli seçimi yaparak defterlerini üretir ve daha uygun defter fiyatları ile sizlere sunar.

Cilt Özelliklerine Göre Defter Fiyatları

Defterlerin ciltleri de yine defter fiyatları belirlemede önemli bir etkendir. Amerikan, spiral ve bunun gibi ciltlerinde türleri vardır. Sağlam bir cilt yapmak için kaliteyi ön planda tutmak gerekir ve bu nedenle defterlere cilt yaparken deftere en uygun olan ve en kaliteli cildi seçmek gerekir.

Baskı Türüne Göre Defter Fiyatları

Ofset baskı, web ofset baskı, revolta baskı, tripo baskı, çukur baskı ve bunun gibi baskı türleri vardır. Her baskı türünün kendine göre bir özelliği vardır ve kâğıt türlerine göre matbaada baskı türü ayarlanır. Defterler hazırlanırken kağıtların kesimleri de önemlidir. Bu sebeple defterlerin uçlarının kolay bir şekilde yıpranmaması içinde “Bazen Defter” buna bir çözüm getirerek defter uçlarını ovalleştirmiştir. Buda Bazen Defter’in kalitesini bir kere daha ön plana çıkarmaktadır.

Özel Tasarım Çizimler Defter Fiyatları

Tasarımıyla dikkat çeken defterlerde, defter fiyatları her zaman farklılık gösterebilir ve genellikle maliyeti yüksek olan defterlerdir. Tasarım defterler tasarımları özel olarak hazırlanan ve özel olarak üretilen defterlerdir. Bu tür defterleri tasarlarken hem bir tasarımcıya ihtiyaç duyulur hem de matbaada baskıları yapılırken her tasarıma özel farklı baskı teknikleri ile farklı kağıtlar kullanılır.

Kâğıt Gramajları ve Ebatlarına Göre Defter Fiyatları

A4 ebatlarında hazırlanan bir defter ile A5 defter ebatlarında hazırlanan bir defterin maliyeti kuşkusuz fiyat farkı oluşturacaktır. Yine her defterin oluşumunda kullanılan defter yapraklarının ve kapak kağıtlarının da gramajları değişiklik gösterebilir. Örneğin kâğıt gramajları kuşe kâğıtta 80 – 180 gram arasında değişirken, Bristol kâğıtta 170 – 450 gram arasında ve birinci ile üçüncü sınıf hamur kağıtlarda ise 50 – 120 gram arasında bulunmaktadır. Kağıtların gramajları ve ebatları da defter fiyatlarını belirlerken önemli bir rol oynar. Bu konuda da “Bazen Defter” en doğru kararı vererek hazırladığı defterler için en uygun ve en kaliteli olanı tercih etmektedir.

Baskı Renkleri ve Ekstra Kullanılan Renklerin Defter Fiyatlarına Etkisi

Belki pek çoğunuz şaşırabilirsiniz fakat renklerde defterlerde, defter fiyat farkını belirler. Pek çoğumuz biliriz ki, evlerimizde kullandığımız printerda siyah mürekkep ile renkli mürekkep arasında fiyat farkı vardır. İşte aynı şekilde defterler için kullanılan renklerde fiyatları belirleyen etkenlerdendir. Özellikle özel tasarım defterlerde bazen çok fazla renk ve çok farklı kalitelerde renk kullanılmaktadır. Bu da fiyatlara yansımaktadır. Bu noktada da “Bazen Defter” amaçlanan defter kapağını ön plana çıkartırken en kaliteli renkleri en uygun fiyat ile hazırlayarak sizlere sunar.

Tüm bu nedenlere bakıldığında, kalitesinden asla ödün vermeden defter üretiminde kaliteyi ön planda tutarak çalışan “Bazen Defter, diğer defter üreticilerine göre çok daha kaliteli olmakla birlikte çok daha uygun fiyatlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir