Kütüphane

Boş Defter Değerlendirme Konusunda 5 Eğlenceli Fikir

Boş Defter Değerlendirme

Defter değerlendirme, son dönemlerin az bilinen, en zevkli ve yaratıcılığı ciddi anlamda destekleyen önemli hobilerinden biridir. Boş defterlerin değerlendirilmesi konusunda herkesin kendince fikri olabilir veya yazımızda yer alan fikirlerle farklı değerlendirme seçeneklerine de göz atılabilir. Herkesin evinde mutlaka kullanmadığı veya büyük bir hevesle alıp, bir kenara atıp bir daha açmadığı defter yer alır. Kimileri ise direkt olarak boş defter alıp, bu defteri değerlendirme uğraşında olur.

Evde bulunan veya sıfırdan alınan bir defterin değerlendirilmesi, son derece zevkli ve vakit geçirme konusunda maksimum verim alınabilecek bir işlemdir. Bu konuda bir sınır yoktur. İsteğiniz veya yaratıcılığınız doğrultusunda defteri her şekilde değerlendirmeniz mümkündür. Defter değerlendirme konusunda dikkat edilmesi gereken nokta ise defterin türüdür.

Sıradan ders defterleri de yeniden değerlendirmeye alınabilecek defter türleridir ancak ders defterlerini senelerdir gördüğünüz için kısa sürede bu defterlerden sıkılmanız söz konusu olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına mutlaka özel bir defteri değerlendirmeniz ya da direkt olarak değerlendirmek adına sıfırdan özel bir defter almanız daha mantıklı olur. Eğer herhangi bir defteriniz yoksa aşağıdaki defter modelleri içerisinde size en uygun olan defteri hemen satın alıp, defter değerlendirme etkinliğinin büyülü ve sınırsız dünyasına adım atabilirsiniz.

[urunikili]

Çizim Defteri

Çizim defteri, en sık tercih edilen defter değerlendirme seçeneklerinden biridir. Birçok kişi farklı farklı çizimleri imza atıp, yaratıcılığını ve çizim yeteneğini geliştirmek ister. Bunun yanı sıra kafasındaki görüntüleri kağıda döküp, bir nevi somutlaştırma isteği de defterleri çizim defteri olarak değerlendirmeye iter. Bir defterin çizim defteri olarak değerlendirilmesi konusundaki asıl husus, bir çizim kategorisi tercih etmektir ve iyi bir çizim kaynağı bulmaktır. Herkesin doğuştan çizim yeteneği iyi olamaz ve bunun sonradan gelişimi mümkün olabilir. Doğru bir çizim kaynağı, eğitmen veya herhangi bir Youtube kanalı çizim defterinizi çok daha eğlenceli kılar. Ayrıca çizim yeteneğinizi de zaman içerisinde geliştirir.

Çizim konusunda bir kategori tercih etmeniz gerekir ve kategori seçimi tamamıyla size bağlıdır. Bir müddet aynı kategori üzerinden çizimler yapmak, çizim yeteneğinizin kısa süre içerisinde gelişmesine yol açar. Farkı farklı kategorilere kaymak ise seviye atlama konusunda yavaşlamaya neden olabilir. Bu nedenle çizim defterinizi bir çizim kategorisi çerçevesinde değerlendirmeniz önerilir.

Sorumluluk Defteri

Sorumluluk defteri, gün içerisinde, hafta içerisinde, ay içerisinde ve hatta yıl içinde yapmanız gereken sorumlulukları not alacağınız bir defterdir. Çoğu zaman sorumluluklarımızı ertelediğimiz veya ertelemek zorunda kaldığımız olabilir. Bu durum da haliyle sorumlulukların unutulmasına veya zamanında yerine getirilmemesine yol açar. Hedeflerimiz ve ideallerimiz doğrultusunda ilerlerken sorumluluklarımızdan geri kalmamız, hedef veya ideallerimize ulaşamamamıza yol açar. Bu nedenle sorumlulukların unutulmaması, ne zaman ve nerede yapılacağı konusunda bir destekçimizin olması gerekir.

Boş defterler ise bu konuda değerlendirilmesi gereken en önemli unsurlardır. Herhangi bir boş deftere; günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere farklı şekillerde planlarlar oluşturabilir, böylelikle sorumluluklarınızı ne zaman ve nerede yapmanız gerektiğini not edebilirsiniz. Sorumluluk defteri sayesinde gündelik koşuşturma içerisinde neler yapmanız gerektiğini unutmaz ve sorumluluklarınızı her daim yerine getirerek, hedeflerinize veya ideallerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Yabancı Dil Defteri

Defter değerlendirme konusunda maksimum verim almak istiyorsanız, mutlaka seçeneklerinizin arasında bir adet de yabancı dil defteri bulunmalıdır. Yabancı dil defteri sayesinde şu hayatta ve yaşadığımız dönemde en gerekli olan becerilerden biri olan yabancı dil becerinizi maksimum seviyeye çekebilirsiniz. Yabancı dil seviyenizi kendinizce ilerletmeniz, öğrendiklerinizin kalıcı olmasına ve bir daha unutmamanıza yardımcı olur. Yabancı dil defterini, kendinizce bir çalışma planı oluşturarak hazırlayabilir ve çalışma planınıza uygun bir şekilde defteri değerlendirebilirsiniz.

Yeni kelimeler öğrenme, uzun veya kısa cümleler oluşturma, gramer yapılarını öğrenme ve daha birçok konuda yabancı dil defterinizi önemli bir destekçi olarak kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Şu hayatta mutlaka her insanın ölmeden önce yapmak veya görmek istedikleri yerler vardır. Söz konusu etkinlikler ve gezilecek yerler, hayallerimizin bir tarafında her zaman bizi bekler. Bu hayallerin gerçekleşmesi ve gerçekleştirilen her maddenin listeden silinmesi, büyük bir mutluluk kaynağı olarak tanımlanabilir. Boş defter değerlendirme konusunda ise yapılacak en önemli işlemlerden biri; gezilecek yerler listesi ve yapılacaklar listesi oluşturmaktır. Üstelik tüm maddeler bir defterde toplanmalı ve hatta nerede, ne zaman, hangi aktiviteyi yapmak istediğiniz de bir arada olmalıdır. Bunlar mutlaka boş bir defterde derlenmeli ve bu defter sadece bu amaca uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca listedeki her maddenin üstünün çizilmesi adına mutlaka çaba sarf edilmelidir.

Günlük Defteri

Günlük tutmak, insan psikolojisi ve zihni için büyük önem taşıyan bir işlemdir. Gün içerisinde yaşadığınız her anı sonsuza dek hafızanızda saklamanız mümkün olmaz ve gün içerisinde almanız gereken dersler, bazen tam da o an fark edilmez. İlerleyen süreçte olayların geniş çaplı muhakemesi yapıldığında farklı sonuçlar ve dersler çıkarılabilir. İşte başta bu neden olmak üzere ve daha birçok amaçla, günlük tutmak büyük önem taşır. Boş defter değerlendirme amacıyla bir defter kullanmak istiyorsanız mutlaka günlük tutmanız önerilir. Günlük tutma, gün sonunda psikolojik anlamda bir rahatlama da sağlar ve stresinizi alır. Yıllar sonra anıların taptaze bir şekilde zihninizde canlanması konusunda günlük tutmak büyük önem taşır.

Deneme Çözmeye Ne Zaman Başlanmalı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir