Benden, Denemeler

Aşkın Yüzlerce Tanımı Var

Aşkın yüzlerce tanımı var. Kitaplarda, filmlerde hatta dışardaki bir kahveye bile gitsen ordan bile yüzlerce tanım çıkar.

Aşkın çok tanımı var. Herkes kendince tanımlıyor. 

Tanıdığım bir şaire göre ise;

Aşk tanımlanacak  değil, yaşanılacak bir şey. Bu tanıma her zaman daha yakın durdum. Aşkı yaşamak aşkı tanımlamktan daha değerli bir şey. Bu bi gerçek.  Eğer bizler aşkı tanımlamak isteseydik nasıl tanımlardık?  

Aklımıza ne gelirdi?

Aşk yalnız kalmaktır. Herkesi her şeyi karşına almak. Hatta aşık olduğun kişiyi bile onu bile karşına almaktır aşk. Çünkü aşık olmak, çok bireysel bir şey. Çok sen bir şey. Seninle ilgili bir şey. Birini seçmişsin ve içinde aşka dair olan her şeyi, her değeri, her duyguyu ona yüklemişsin gibi. Yani sen aşık olacağın bir şeyi yaratmışsın gibi. İnsanlar kendi yarattıkları bir şeye aşık oluyorlar gibi geliyor. Çünkü başka türlü hayal kırıklığı olmazdı. Başka türlü olsaydı. Kendine bir karşılık bulmak.

Baktığın her yerde sana gülümseyen bir insandı. Kendinden bir parça bulmak. İçindeki şeylerin bir karşılığını bulmak…

Sonra buna alışırsın.  Kendi duygularının gücü seni esir eder. Kendi duygularının esiri olursun aslında.  Hep aynı şeyleri hissetmeye devam edersin, hep vermeye devam edersin, bir şey almayı beklemezsin. Ama bi noktadan sonra içinde seni rahatsız eden bir şey çıkar. Dersin ki; benim aşık olduğum o şey ya da o kişi bölye değildi.

Değişen ne?

Değişen bir şey yok hiç bir şey değişmedi.

Sen, aslında kendi yarattığın bir şeye aşık olduğunu, kendi duygu ve düşüncelerini fark etmeye başladın. Ve karşılığı gelmediği anda bunu yadırgadın. Olan bu hayal kırıklığı orda başladı ama asıl o hayal kırıklığını da  sen kendi kendine yaşattın. İyi düşün kimseye sana gül bahçesi vaat etmedi. Kimse sana beklentilerini sonsuza dek karşılarım demedi. O bir kuyuysa o kuyuya sen düştün.

Kendi kendini attın ve o dipsiz kuyuya, yukarıya el uzattın. Yukarıdan sana bir el uzanmayınca hayal kırıklığına uğradın. Ama uzanamazdı o kuyuya sen attın kendini, o kuyuyu sen yarattın.

Senin bir suçun yok. Hayalindeki bir şeye sarıldın, hayalindeki bir şeye tutuldun aslında sen tutulduğun dediğin anda, ben aşık oldum dediğin anda yalnız kalmayı seçtin. Çünkü aşk, yalnız kalmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir