Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Motivasyon, Tavsiyeler

5 Adımda Verimli Bir Lise Hayatı

5 Adımda Verimli Bir Lise Hayatı

Lise hayatı denilen ömrünüzün dört yıllık serüvenine hoş geldiniz. Bu dört yıl içerisinde artık siz bir liselisiniz. Lise hayatınızı verimli ve aktif bir şekilde geçirmek oldukça önemlidir. Size bu verim hakkında toplam beş tavsiye vereceğiz. Bu tavsiyelerin yanı sıra önemli bilgileri de paylaşacağız.

 

5 Adımda Verimli Bir Lise Hayatı

5 Adımda Verimli Bir Lise Hayatı

 

Lise Hayatı 9. Sınıf

Lise hayatı nasıl diye soranlar genelde 9. Sınıfa yeni başlayan öğrencilerdir. Ortaokulunuzun son senesinde lise sınavları için yoğun bir hazırlık süreci geçirdiniz. Lise hayatı hazırlık sürecinin vermiş olduğu yorgunluk ve liseye başladığınız için oluşan rahatlık sizi yıldırmasın. Sakın yayılıp dersleri ve hayatı küçümsemeyin. Çünkü lise sizi geçmiş yıllara göre daha çok zorlayacaktır.

Lisede Nasıl Ders Çalışmalıyım?

İlk adımımız derslerinize düzenli çalışmaktan geçecek. Dersler lisenin mihenk taşıdır. Size başınızı kaldırmayın ve sürekli ders çalışın gibi bir tavsiye vermeyeceğiz. Hem sosyalleşip, hem gezip hem de ders çalışabileceğiniz bir program yapmalısınız. Sınav haftası bir veya iki haftanızı gece gündüz karıştırarak çalışmak yerine, her gün 2, 3 saat çalışmak daha kolay olacaktır.

Tabi bu düzene kendinizi alıştırmanız zaman alabilir. Okulda işlediğiniz günlük konuları eve geldiğinizde kesinlikle sağlam bir şekilde tekrar etmelisiniz. Hatta mümkünse baştan bir deftere işlediklerinizin özetini not alabilirsiniz.

 

Lisede Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Lisede Nasıl Ders Çalışmalıyım?

 

Yazarak çalışabilirim diyenler için müthiş bir yol olabilir. Lise hayatı çalışma sürecinde öncelikle önünüze bir hedef koyun. Bu hedefe yönelik bir saat belirlemesi ile hem okuldaki sınavlarınıza hem de üniversite sınavına hazırlık yapmış olursunuz. Lise hayatı ekşi inceleyebilir yorumları okuyabilirsiniz.

Lisede Yapılması Gerekenler

Lise hayatını anlatan kitaplar ve lise hayatı ile ilgili filmler piyasada mevcuttur. İsterseniz bunlardan birini izleyebilir, okuyabilirsiniz. Ama en doğru yolu yaşayarak öğrenmektir. Çünkü lise herkesi ortak bir paydada buluştururken farklı paylarda ayırır. Yani herkesin kendine göre bir çıkarımı oluşur. Sizin çıkarımınız size özeldir. Lisede arkadaşlıklar çok güçlüdür. Bu yüzden kendinize doğru ve güvenilir bir dost edinmeniz önem taşır.

 

Lisede Yapılması Gerekenler

Lisede Yapılması Gerekenler

 

Lise ile ilgili 2. Adımda arkadaş seçimine odaklanacağız. Çünkü lise döneminde iyi dostluklar edinildiği gibi, çok kötü yere giden dostluklarda oluşabiliyor. Mesela dostunuzun baskısı ile kötü alışkanlıklara başlayabiliyorsunuz. Bu yüzden kendinizden emin kararlar ile arkadaşlarınıza hayır demeyi öğrenmelisiniz. İnsanlara hayır demek hayatın her yerinde zorlanıldığı gibi lise hayatı döneminde de zorlanılır.

Lisede Yapılması Gerekenler

Lisede Yapılması Gerekenler

 

Arkadaşlarınız ile aranızdaki güven bağını, doğru kurmaya özen gösterin. O size arkasını döndüğünde size güvenebilsin ki, aynı şey de sizin için geçerli olabilsin. Arkadaşlık konusunda yanlış bir seçim yaptıysanız bunu fark etmeniz çok önemlidir. Daha da önemli olan fark ettikten sonra gidişata karar verebilmekten geçer.

Bir dikiş yaptığınızı ve dikişin sonuna doğru o hatayı fark ettiğinizi düşünün. Belki o kadar yol geldim diyerek hatayı düzeltmeyebilirsiniz, ama bu dikişi kullandığınızda o hata hep sırıtır. Bu yüzden yolun neresinden dönersen kârdır. Sizde hatayı gördüğünüzde düzeltin ki ileride içinizde kalmasın.

Lise Hayatının Zorlukları

Lise hayatı döneminde elbette zorluklarla karşılaşacaksınız. Önemli olan bunlara karşı ayakta durmaktır. Lisede 3. Adımımız kendinizi ilk ortamda ve öğretmenler karşısında öz güvenli göstermektir. Daha doğrusu öz güveninizin artmasını sağlamaktır. Okulun ilk günü herkes susup birinin yanına tanışmaya gelmesini bekleyecek. Bu durum öz güven eksikliğini gösterebilir. Bu yüzden siz ilk adımı attığınızda karşınızdaki sizin ne kadar öz güveni yüksek bir birey olduğunu düşünür.

 

Lise Hayatının Zorlukları

Lise Hayatının Zorlukları

 

Bu hareketin yanı sıra rahatsız olduğunuz bir durumu direkt dile getirmek de önemlidir. Bu durum öğretmeninize karşıysa bile dile getirmelisiniz. Sonuçta hatasız kul olmaz ve hataları da anca birbirimizle konuşarak çözebiliriz. Saygı çerçevesinde söylenen düşünceler çok doğru olur ve sizin öz güveni yüksek biri olduğunuzu düşündürür.

Lisede Yapılabilecek Aktiviteler

Lise hayatı için 4. Adımımız aktivitelere katılmaktır. Kendinizi sosyalleştirecek ve hobi edinebilecek bir aktivite seçmelisiniz. Bu tiyatro, spor veya sanat ile ilgili olabilir. Ders dışında kafa dağıtmanızı da sağlayacak bu hobiler sizi her türlü geliştirecektir. Okullarda bu tarz kulüpler bulunur. Siz de isterseniz bunlardan birine veya birden fazlasına üye olabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

Lisede Yapılabilecek Aktiviteler

Lisede Yapılabilecek Aktiviteler

 

Lise döneminiz için son 5. Adıma gelmiş bulunmaktayız. Bu adımımızda tüm bu 4 seneyi eğlenceli ve mutlu bir şekilde yaşamanızı tavsiye ediyoruz. Geçmişe döndüğünüzde anlatabileceğiniz mutlu hikâyeler bırakmak çok kıymetli. O yüzden neşenizi hiç bozmayın.

author-avatar

Büşra Kutlu Kimdir?

Yazmaya her zaman ilgim oldu. Kişisel yazılarımın haricinde internet üzerinden Freelancer İçerik Yazarlığı da yapmaktayım. Bu işi SEO kurallarına göre yapmaktayım. Makale yazmak benim için her zaman çok güzel bir hobi oldu. Yazmak kadar okumayı ve kendimi geliştirmeyi de başardığımı düşünüyorum. Yazılarımda sizlerle buluşmak dileğiyle...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir