Beslenme, Kantin

3. Nesil Kahve Nedir?

Son zamanlarda kahve dükkanlarının artması ile hayatımızın içine baya girmiş durumda. Birçoğumuz illa filtre kahve veya farklı bir türle 3. nesil kahvelerden birini denemişizdir. Peki nedir bu 3. Nesil kahve, ilk iki nesil hangi kahveleri temsil ediyor? Bu yazımda size kahve nesillerinden bahsedeceğim. O zaman kahvenin hayatımıza içecek olarak girişiyle yani 1. nesil ile başlayalım.

1. Nesil

Kahve, yaklaşık 1500 yıllık tarihi olan bir bitki ancak keşfetildiği andan itibaren içecek olarak kullanılmıyordu. İçecek olarak kahveyi 500 yıldır kullanmaya başladık. Ve böylelikle de ilk nesil başlamış oldu. Ancak ilk nesildeki kahve pek istediğimiz şekil ‘gerçek’ bir kahve değildi. 1. nesilde kahve alınır, satılır ve tüketilirdi. Aromasından çok kafein oranı daha çok ön plandaydı. Bu dönemde kahveler kimyasal işlemlerden geçirilerek suda çözünebilen toz formatına getirildi. Katkı maddeleri de eklenen bu tozlar hem kimyasal olarak zararlı hem de saf kahveden baya uzaktı. Ama o dönemde 1900 yılların başında R.W Hills ile Austin’in kahveyi vakumlayıp paketleme fikri ile hem kahve günlük hayata girmeye başladı hem de kahveler daha uzun süre dayandığı için dünyadaki tüketimi artmaya başladı.

2. Nesil

1. neslin zararlarında vazgeçilip 2. nesilde daha çok kahve çekirdeğin kaynağı, kavrulması ön plana çıkıyor. Bu nesilde farklı metotlar yaygınlaşmaya başlamıştır ve espresso bunların başında gelir. İtalyan espresso barlarından etkilenip Starbucks gibi kahve dükkan zincirleri açılması bu dönemin önemli olaylardan biridir. Böylelikle espresso ve espresso türevleri gitgide yaygınlaşmaya başlamıştır.

3. Nesil

1990’lı yıllara geldiğimizde ise artık kahvenin kafein oranı ve keyif vermesinin baya ötesine geçilerek çekirdeğin coğrafi bölge, çekirdeğinin türü, içerdiği kafein miktarı, hasat dönemi ve şekli, kavrulması süresi, derecesi ve tarihi, dinlendirilme süresi, hangi ekipmanla demlendiği, sertliği gibi konular hem üretici hem de tüketici açısından büyük önem kazanmıştır. Farklı kavurma teknikleri ve demleme yöntemleri ile kahvelerde meyvemsi, baharatlar vb. tatlar da gelişmekte olan damak tadı ile algılanmaya başlanmıştır. Bu da artık kahveden daha fazla lezzet ve keyif alınmasını sağlamıştır.

3. Nesil diğer iki nesile göre daha sağlıklıdır ve doğal kahveden alınabilecek en verimli halidir. Kahve çekirdeklerini deneyip kendinize en uygun tadı seçip kahve keyfinizi en iyi noktaya taşıyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir