Benden, Ders Çalışma, Kütüphane, Tavsiyeler

10 Adımda Blog Yazarak Para Kazanmak | Bazen Defter

Blog yazarak para kazanmak sanılanın aksine hiç de zor değil. Hobi olarak ürettiğiniz blog içeriklerinizi gelişen internet dünyasının imkanları sayesinde kolayca gelir kaynağı haline getirebilirsiniz. Bloglar isteğe göre eğlenmek, fikir alışverişi yapmak ve para kazanmak için kullanılabilir. Moda, seyahat, eğlence, motivasyon ve daha birçok alanda ürettiğiniz özgün ve ilginç içerikler doğru yöntemler ile pazarlanabilir hale getirilebilir. Blog yazarak kazancınızı arttırmak ve kazanç potansiyelinizi geliştirmek için bu yazıda yer alan adımları Bazen Defter blog defterine not edebilirsiniz.

Blog Yazmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Yalnızca kendinizi geliştirmek ve kaleminizi güçlendirmek için yayınlama zorunluluğu bulunmayan Google Docs üzerinden bloglarınızı oluşturabilirsiniz. Blog yazarak para kazanmak için kendi web sitenizi oluşturabilir veya ücretsiz bir blog platformundan yararlanabilirsiniz.

Yazılım ve kodlama bilgisine sahip olmadan yalnızca birkaç uygulama ile kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. WordPress, pratik kullanımının yanı sıra sunduğu ücretsiz kurulum ile bilinen popüler uygulamalardan biridir. Alan adı ve hosting barındırma sistemi satın aldıktan sonra WordPress ile hayalinizdeki blog sayfasını açabilirsiniz. Ayrıca, güvenilir WordPress alt yapısı sayesinde web sitenizi kolayca özelleştirebilirsiniz. Bu uygulamanın yanı sıra, hazır site aracı olarak bilinen paketlerden de faydalanabilirsiniz. Hazır site aracı da teknik bilgi gerektirmediği için bir bilgisayar ve internet ağı ile dilediğiniz tasarımları blog sayfanıza yansıtabilirsiniz.

Ücretsiz bir blog platformundan yararlanmak için Medium gibi blog sayfalarını tercih edebilirsiniz. Medium; birçok blogger, gazeteci ve yazar tarafından kullanılan popüler bir platformdur. E-mail adresi veya bir sosyal medya hesabınızla kolayca giriş yapabileceğiniz bu web sitesi, blog yazılarınızı belirli bir toplulukla paylaşmak için harika bir seçenek olabilir. Medium Partnership uygulaması ile blog yazılarınızı yalnızca Medium üyeleriyle paylaşabilir ve blog yazılarınızdan para kazanabilirsiniz. Hitap ettiğiniz kitle, blog yazınız ve yazınızın okunma oranı kazancınızı belirleyen faktörler içerisinde yer alır.

Blog Yazarak Para Kazanmanın Adımları Nelerdir?

1. Başarılı Blogları İnceleyin

Finans değerlendirme, ürün inceleme, seyahat, yaşam tarzı, sağlık, beslenme ve moda gibi alanlarda yazılan blogları inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Her bir blog incelemesinde blog nasıl yazılır, blog yazılarının biçimi, blog konuları gibi birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz. Öte yandan, blog içeriklerinin genellikle hangi konularda üretildiğini tespit edebilir ve blog pazarındaki eksik konuları ortaya çıkarabilirsiniz.

2. Kendi Blog Hesabınızı Oluşturun

Blog yazmaya dair yaptığınız araştırmalardan hemen sonra kendi blogunuzu kurmak üzere harekete geçebilirsiniz. Kendi blogunuzu kurmak için hazır site araçları ve WordPress paketlerinden yararlanabilirsiniz.

3. Google’ı Kullanın

Blogunuzda organik trafik oluşturmak için yazılarınızın özgün ve ziyaretçilerinizin ilgisini çeken konularda üretilmesi oldukça önemli. Google ile internet kullanıcılarının yaptığı aramaları takip edebilirsiniz. Google aramaları ile internet kullanıcıların taleplerine, ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına zahmetsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Arama puanı yüksek konu ve başlıkları dikkate alarak SEO uyumlu, başarılı bir blog içeriği üretebilirsiniz.

4. Güncel Haberleri Takip Edin

Blog yazılarınıza bir canlılık katmak ve blogunuzda organik trafik oluşturmak için sosyal medyada yer alan konuları takip edebilirsiniz. Trend olan güncel konuları vakit kaybetmeden blog içeriklerinize yansıtmak sizi bir adım öne çıkarabilir. Trend konuları takip edebilmek için Twitter, Instagram ve Facebook gibi popüler sosyal medya araçlarından yararlanabilirsiniz.

5. Sosyal Medya Platformlarında Blog Hesabı Açın

Blog yazılarınızı takip edilebilir ve görünür kılabilmek için blogunuzu Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarına taşıyabilirsiniz. Büyük kitlelere hitap eden bu platformlar ile kendi blogunuzun reklamını ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Öte yandan, sosyal medyada sahip olduğunuz takipçi sayısı ile firmalardan reklam teklifleri alabilirsiniz. Blog yazılarınız ile oluşturduğunuz hesabınızda marka ve ürün tanıtımları yaparak ciddi paralar kazanabilirsiniz.

6. Ücretli Reklam Alın

Blog sayfanızda ve sosyal medya blog hesabınızda yayınlamak üzere ücretli reklamlar alabilirsiniz. Ücretli reklamlar sayesinde daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve blog kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz. Takipçilerinizin ilgisi ile blog sayfanızda oluşan organik trafik sizi farklı satış ortaklarıyla buluşturabilir.

 

7. Sponsorlu İçerik Oluşturun

Reklamını yapacağınız konu ve ürün hakkında ilgi çekici bir blog içeriği oluşturabilirsiniz. Sponsorlu içerikleriniz güçlü bir kitleye hitap ettiği takdirde kısa sürede okur kitlenizi büyütebilirsiniz. Büyüyen okuyucu kitlesi sayesinde de blog ihtiyacı duyan büyük firmaları ve girişimcileri etkileyebilirsiniz. Sponsorlu içerikleri görsel banner reklamlar ile destekleyerek daha gelirinizi büyük oranda arttırabilirsiniz.

8. Bir Ajansla Çalışın

Blog yazarak para kazanmak reklam ajansları ile mümkün. Her geçen gün büyüyen reklam dünyası, blog yazarlarına iyi bir ajansta içerik üretme imkanı sağlar. Blogger ve blog yazarı olarak çalıştığınız ajanslar sayesinde sabit ve yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

9. Adsense Hesabı Açın

Google bünyesinde yer alan Adsense, popüler reklam araçlarından biridir. Adsense ile blog hesabınıza Google reklamları ekleyebilirsiniz. Adsense hesabı, organik trafik düzeyiniz ve reklamın doğru yerde kullanılmasına bağlı olarak size para kazandırır. İlgi çekici blog yazılarınızın çevresine yerleştirdiğiniz reklamlar ne kadar çok tıklanırsa kazancınız da o kadar fazla olur.

10. Blog Danışmanı Olun

Gelişen teknoloji sayesinde yetkinliklerinizi online dünyada sergilemek oldukça kolaydır. Blog yazarak para kazanmak için çevrimiçi kurslarda blog danışmanı olarak yer alabilirsiniz. Online eğitim sunan web sitelerine üye olarak kendi belirlediğiniz ücretler karşılığında blog yazarlığı ile ilgili eğitimler verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir