52 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Ajanda Defter, hayatımızı organize etmede oldukça faydalı bir defter türüdür. Günlük ya da haftalık işlerimizi planlarken daha düzenli ve daha planlı notlar düşmek için bir ajanda defter tutmak gerekebilir. Ajanda defter seçerken karşımıza iki tür defter modeli çıkmaktadır: Tarihli Ajanda Defter ve Tarihsiz Ajanda Defter. Bu iki defter türüne geçmeden önce ajanda defter çeşitlerinin hayatımızı nasıl etkilediğini yakından inceleyelim!

Ajanda Defter Ne İşe Yarar?

1 - Zaman Yönetimini Sağlar

Bir ajanda defter tutma alışkanlığı olan kişi, zaman yönetimini çok daha kolay sağlar. Çünkü deftere not edilen işleri aynı anda hem günlük hem de haftalık olarak görebilmek, bir sonraki günün işlerini daha kolay organize etmeyi sağlar. Hatta önümüzde bulunan iş planları sayesinde sonraki günlerin küçük ve kolay işlerini boş zamanlarda tüketerek daha detaylı çalışma gerektiren işlere daha aktif şekilde katılım sağlamamıza yardımcı olur.

2 - Stres Seviyesini Azaltır

Ajanda tutma alışkanlığı yaşadığımız stres seviyesini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Çünkü ajanda defter içerisine not ettiğimiz işleri tamamlarken, bir sonraki iş için zamanın olduğunu bilmek, stres seviyemizi azaltacaktır.

3 - Motive Eder

Ajanda kullanmak, işlerimizi çok daha kolay organize edeceğimiz için başarılı her iş sonunda motivasyon kazanmamıza yardımcı olur. Bu noktada ruh halimize uygun renklerde bir ajanda defter tercih etmek, not alırken de notlarımızı incelerken de daha mutlu olmamıza yardımcı olacaktır. Kendi tarzımıza uygun özel tasarım defter modellerinden birini tercih etmek ise not almayı ve aldığımız notları takip etmemizi çok daha eğlenceli hale getirecektir.

Ajanda Defter Modelleri

Temelde iki tür ajanda defter modeli bulunmaktadır: Tarihli ajanda defteri ve tarihsiz ajanda defteri. Tarihli ajanda defteri, her gün için sıkça plan ve görevi olan kişiler tarafından kullanılmaktayken; tarihsiz ajanda defter modeli ise hemen herkese uygun ajanda modelidir. Bu noktada tarihsiz ajanda defterleri kullanmak pek çok noktada faydalı olacaktır.

Tarihsiz Ajanda Defter Modeli Faydaları Nelerdir?

- Tarihsiz ajanda defterler hem iş planlamak hem de işlerle ilgili not almaya yardımcı olmaktadır. Özellikle çizgisiz defter modelindeki tarihsiz ajanda çeşitleri hem not almak hem de plan yapmak için ideal tercih olacaktır.
- İçerisine zaman zaman notlar alabileceğimiz, zaman zaman iş organizasyonumuzu yapacağımız tarihsiz ajanda defter modellerinde sayfa israfından da kurtulmaktayız. İş organizasyonu konusunda boş kalan hafta sonları ya da yoğun geçmeyen iş günleri için kocaman bir sayfayı boş bırakmak, kağıt israfına neden olmaktadır. Tarihsiz ajanda defterleri ile bu sorun da ortadan kalkmaktadır. Bazen Defter ajanda defter modelleri de bu konuda oldukça duyarlı bir çizgi takip etmektedir. Ayrıca sitede bulunan tüm defter üçlüsü modellerinin boyutu A5 olarak seçilmektedir. A5 defter boyutu, defterlerin çok daha kolay taşınmasına yardımcı olmaktadır.

Ajanda Defteri Nasıl Kullanılır?

Ajanda defteri kullanırken öncelikle kendimize uygun bir defter tutma stili oluşturmalıyız. Defterde tarih, görev ve notları yazacağımız belirli alanlar belirlemeliyiz.

Ajandada kalemimizi seçerken akan ya da diğer sayfalara bulaşan kalem modellerinden kaçınmalıyız. Çünkü sahip olduğumuz ajanda defteri bir yıl boyunca kullanmak amacıyla almaktayız.

Ajanda içerisine alacağımız notlarda önem ve aciliyet sırasına göre renkler kullanmalıyız. Bu, yapacağımız işleri organize etmede bize fayda sağlayacaktır.

Özel tasarım ajanda defterimizi yanımızdan ayırmamalıyız. Çünkü hesap etmediğimiz bir zamanda yeni bir görev gelebilir, ya da randevularımızı kontrol etmemiz gerekebilir. Bu noktada Bazen Defter tarafından hazırlanan defter üçlüsü modelleri arasından seçim yapmak hem kullanım hem de taşıma açısından avantajlı olacaktır.

Ajanda içerisinde tamamlanan işlerimizi belirli bir renkteki kalem ile çizmek, o günün başarılı geçtiğine işaret eder. Bu da bizi hem zaman yönetimi hem de motivasyon kazanma noktasında olumlu şekilde etkiler.

Kendi tarzımıza uygun özel tasarım ajanda defter modeli kullanmak ise bizi güne bağlayacak önemli motivasyon kaynaklarından olacaktır. Bu noktada Bazen Defter tasarım ekibi tarafından hazırlanmış çizgisiz defter modellerini tercih edebilir, günlerinizi çok daha eğlenceli bir şekilde planlayabilirsiniz.